Ki gondolta volna, hogy Tokajban találjuk meg a tökéletes fröccsbort
Tokaj-Hegyalja nem könnyű, hétköznapi borairól híres.
Éppen ellenkezőleg, a súlyos aszúk és elegáns késői szüretek Etelköze, ugyanakkor, Szepsy István 2000-es Úrágya Furmintja óta a nagy száraz fehérborok nemzetközi elismerésre is igényt tartó fellegvára.
Pár héttel ezelőtt volt szerencsém már összefutni ezzel a borral a hasábjainkon megénekelt borvacsorán, ahol a világ legfinomabb zsírosdeszkája mellett hajszállal alulmaradt egy rozéval folytatott küzdelemben.
Úgyhogy megörültem, amikor a Lidl polcán felfedeztem Áts Károly 2023-as Koranyár névre keresztelt furmint-sárgamuskotály küvéjét 1990 forintért.
Emlékszem, ő maga is büszkén emlegette, micsoda kihívás Tokaj-Hegyalján ilyen könnyed, a szürke hétköznapokat megvidámító, virágos-gyümölcsös egynyári bort kikalapálni.
A jelek szerint azért csak sikerült.
Ritka kedves bor. Most, hogy jobban tudok rá figyelni, sokkal árnyaltabban látom, mint a borvacsora tumultusában.
Illatában a sárgamuskotály virágos jegyei dominálnak, de olyan visszafogottan, pacsulimentesen, hogy öröm szagolgatni.
Ez a visszafogottság növeli borszerűségét.
A virágok mellett illatban és aztán ízben is inkább az ásványosság viszi a prímet. Alkoholfoka mindössze 11, 5%, ennek ellenére úgy van megszerkesztve, hogy egészen kellemes, harapható a teste.
Sem illatában, sem ízében nincs semmi tokaji jelleg, ami ebben az esetben erény. Egyedül az ásványiság utal a termőhelyre.
Teste, savai, szőlős-virágos zamatai szódáért kiáltanak.
Mondom, az eszményi fröccsbor, Mert régi alapszabály, hogy fröccsöt is csak jó borból lehet.
Tisztán és fröccsként is ideális párost alkotott a ricottás-spenótos tortellónival, amit gazdagon meghintettünk kecskesajttal és bazsalikommal.
A bazsalikommal való találkozás új dimenziót adott ennek a bor-étel párosításnak.
Fotó: gusto.hu