Ott találtunk minőségi bisztrót, ahol nem is számítottunk rá
Évindító munkaebédnek indult, gasztrokaland lett belőle.
Mivel a gusto.hu-t működtető Pannon Signum kft. irodája az egykori Pannónia Filmstúdió (ma Pannónia Stúdió) felújított szocialista realista épületében található, adta magát, hogy az ott üzemelő Studio Bistróban kössük össze a kellemest a hasznossal.
Egészen addig a pillanatig, míg – a frankfurti levest vagy a gombkrémlevest – ki nem mertük a magunk tányérjába, azt hittem, valami jobbfajta vállalati étkezde standard fogásaival kell majd megbirkóznunk, vagyis több lesz ebben a munkaebédben a munka, mint a gasztronómiai élvezet.
A második fogásnál már bántam, hogy a jó kis Nikon D700-asomat nem hoztam magammal, így jobb híján butácska okostelefonommal próbáltam megörökíteni az élményt. (A képek minőségéért ezúton is elnézést kérek.)
Pedig már maga a szokatlanul igényes, artisztikus, bohém, laza enteriőr is profi masina után kiált. Az egykori rajz-, animációs- és szinkronfilmstúdió relikviáitól kezdve a falak színéig, a gondosan összeválogatott berendezési tárgyakig minden arra figyelmeztetett, hogy ez nem valami szokványos üzemi konyha.
Az ízléses tálalás és a fogások minősége pedig egyértelművé tette, hogy mindemögött komoly szakértelem és tudatos koncepció áll. A cikk végén elárulom, ki mozgatja a szálakat.
Előbb azonban lássuk a menüt.
Már az említett két leves is várakozáson felül teljesített. A frankfurti leves házias ízgazdagságával, a gombakrémleves pedig szokatlan-pikáns párosításával, a rokforttal.
A főételek alapanyag, tálalás, kreativitás tekintetében szintén várakozáson felül teljesítettek.
Sólet, kacsa, főtt tojás
Krémes állagú bab, remek konzisztenciájú füstölt kacsahús és tojás. Hozzá a kovászos kenyér, mint később megtudtuk, Szabi a péktől érkezik. Már ez a tény is önmagáért beszél.
Rakott harcsafilé, parajos jázmin rizs
Rozsomák kollégánk szerint a rizs kicsit száraz volt. Szerintem a jázmin rizsnek ilyennek kell lennie, bizonygattam, hiszen nem rizottó áll az étlapon. Alatta a harcsa bőven szaftos, tehát volt lehetőség a rizst a harcsa szaftjában megforgatni.
A hal fantasztikusan tiszta ízű és omlós. A végén kiderült, hogy Rozsomák kollégánk azért zsörtölődött, mert konstatálta, hogy mégis inkább sóletet evett volna.
Babgulyás, kovászolt kenyér
A piros kislábosban érkező babgulyás, ahogy a nagy könyvben meg van írva.
Móser Imrénk itt is a házias zamatokat emelte ki. Mintha a nagymamám készítette volna, mondta, márpedig a nagymamája messze földön híres a babgulyásáról.
Grillezett mozzarella, chilis-paradicsomos casarecce
És ha már házias ízekről beszélünk, a casarecce aztán in carne ed ossa (vagyis tetőtől talpig) tradicionális szicíliai tészta. Pasta casareccia annyit tesz, mint házilag készített. A tésztát hagyományosan kisebb négyszögekből duplán feltekerték, így a keresztmetszete S betűt fomáz, ami elősegíti a szószok tapadását.
Csengődy Jozefa szerint kicsit sok volt a chili, pedig ő szereti a csípőset. A grillezett mozzarella állagát-ízét tekintve abszolút rendben volt, a tésztát ugyanakkor kicsit sokallta kollégánk. Nem is tudta megenni. A félbevágott gigante, óriás olívabogyók feltették az i-re a pontot.
Ázsiai csirkemell, rizstészta, kesudió
Ügyvezetőnk könnyű ételre vágyott, és azt mondta, pont olyan volt, amilyennek elképzelte.
A keleti feeling az összetevők állagában és a fűszerezésben is ott figyelt, a kókusztej és enyhe csipősség is a helyén volt.
Ropogós csirkefalatok, sült burgonya, parmezános dip
Az én választásom erre a fogásra esett. A panko morzsába hempergetett csirkemell, ahogy ígérték, kívül roppant, belül szaftos és rendkívül ízletes volt. Nem száradt ki, a hús íze is érvényesült.
A sült krumpli kissé szottyadt lett, mire elém került, ez az egyetlen, valóban kritikus pontja az ebédnek. Viszont a parmezános mártogatós plusz ízt adott és struktúrát.
Tökmagkrémes sajttorta
A kávé, mondanom se kell, saját pörkölésű. A munkaebédet a desszert koronázta meg. A desszert nálam minden étteremteszt lakmuszpapírja. A tiramisu és a sajttorta mindent vitt. Mindkettő teljesen egyedi, a maga műfajában ízben és textúrában is képes újat mondani.
A desszert olyan magasra tette a lécet, hogy azonnal látni akartam a készítőjét, akit azon melegében meg is interjúvoltam.
Szóval a hely lelke, motorja, frontembere Novák Zoltán vendéglátós szakember, séf, koronázatlan desszertkirály.
Korábban a Balatonon volt étterme, előtte Ausztriában 5 évig hotelek séfjeként működött, 2009-től Budapesten aktív. Tanácsadóként több vendéglátóhely talpraállításában segített. Orvosi konferenciákon 8 éve ő csinálja a Johnson & Johnson cateringjét. A Studio Bistrót három éve üzemelteti.
Novák nem lepődik meg, hogy a sajttortáról dicshimnuszt zengek. Megtudom, hogy természetesen saját recept, nincs benne liszt, egy 84%-os osztrák mascarpone az alapja, ahogy a tiramisunak is.
A desszert talpa gluténmentes, csokis zabkeksz. Most kicsit jobban át van ázva, általában roppanósabb. A tetejét a Donum Terrae sokszorosan díjnyertes tökmagkrémje fedi, kicsit fellazítva a mascarponéval. A langyos Mayer-féle málnaszörp kis fém stampedliben érkezik hozzá, erotikus élménnyé fokozza az ízlelőbimbók orgiáját.
Novák büszkén említi, hogy a tiramisuja iránt akkora a kereslet, hogy mostantól Budapest több kávézójában is lehet majd kapni.
Felcímkézve, műanyag tálkában, hűtőben 7-8 napig eláll. Mondanom se kell, hogy semmiféle tartósítószert nem tartalmaz. A piskóta is osztrák benne. Hogy mi a titka? „Miből mennyit és milyen alapanyagot használok, ez a titka.” Minden desszertjét kizárólag nádcukorral édesíti.
Hogy mitől ilyen patent az étterem? Talán attól, hogy Novák minden nap itt van, dolgozik a konyhán, felszolgál, ha kell, készti a desszerteket, ő írja a recepteket, az anyagbeszerzést is ő intézi. Hogy minden frissen készül, hogy minimális mirelittel dolgoznak. (Egyébként csak két hónapja van a repertoárban sült krumpli.)
Novák filozófiája végtelenül egyszerű: Azt teszi az asztalra a vendég elé, amit ő maga is szívesen eszik meg.
A Pannonia Bistro mindenki előtt nyitva áll, érdemes fölvenni a bakancslistára.