Science Expo: hallgassa meg Krausz Ferenc előadását (is) a Szépművészeti Múzeumban!
A Tudományos Expo célja, hogy látványos és érthető módon mutassa be a magyar tudomány, kutatás és tehetséggondozás kiemelkedő eredményeit. Az Expo nemcsak a szakemberek, hanem a nagyközönség számára is izgalmas élményt kínál, ráadásul ingyenesen látogatható – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Innovációs Ügynökség.
Az esemény középpontjában a tudomány különböző területei állnak: a matematika, a fizika, a kémia és a biológia. Ezeket a témákat látványos bemutatókon és interaktív programokon keresztül ismerhetik meg a látogatók. A tudományos élet legfontosabb kérdéseire kapunk választ, miközben rangos kutatók és szakértők osztják meg gondolataikat. Az Expo egyik kiemelt programja Krausz Ferenc fizikai Nobel-díjas professzor előadása, amely szombat délután hallgatható meg. Krausz professzor többek között az elektronok atomon belüli mozgását feltáró attoszekundumos fényimpulzusokról szóló kutatásáról beszél majd, amely a modern fizika egyik legnagyobb áttörése.
A programok között szerepel a Semmelweis Egyetem Da Vinci robotjának bemutatója, amely bepillantást nyújt a sebészet jövőjébe, valamint a BrainVisionCenter innovatív VR-szemüvege, amely az agyi aktivitás és viselkedés vizsgálatát segíti. Az Óbudai Egyetem standján egy virtuális valóság alapú diagnosztikai rendszert, a PathoVR-rel is megismerkedhetnek az érdeklődők. Az ELI-ALP lézerkutatásai szintén lenyűgöző betekintést nyújtanak a tudomány határterületeibe.
Az esemény különleges figyelmet szentel a fiataloknak és a jövő generációinak. A Nemzeti Tudósképző Akadémia diákjai látványos kísérletekkel készülnek, bemutatva például a sejtszámlálást, az agy működését és a génsebészeti technikák rejtelmeit. Az Expo célja, hogy a fiatalokat inspirálja, és közelebb hozza hozzájuk a tudomány világát, hiszen hazánk jövőbeli versenyképessége szempontjából kiemelkedően fontos, hogy minél többen válasszák a kutatás-fejlesztési és az innovációs területeket.
A rendezvény elméleti előadásokban is bővelkedik, ahol olyan izgalmas témák kerülnek terítékre, mint a bioterrorizmus és az új fertőző betegségek elleni védekezés, az önvezető autók technológiai és jogi kihívásai vagy éppen az élelmiszerpazarlás megoldásának lehetőségei. A fenntarthatóság jegyében a magyar borászat és a tudomány kapcsolatáról is hallhatunk, különös tekintettel a szőlészet és borászat innovációira.
Az esemény helyszínéül szolgáló Szépművészeti Múzeum tereiben a legnagyobb hazai egyetemek, kutatóintézetek és szervezetek állítanak ki, a bemutatók és interaktív programok révén pedig a látogatók közvetlen közelről ismerhetik meg a legújabb tudományos fejlesztéseket. A ZalaZONE például önvezető autókat, a HUN-REN SZTAKI pedig robotkutyát és hidrogénes drónt mutat majd be. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Széchenyi István Egyetem szimulátorszékei szintén kipróbálhatók lesznek, míg a HUN-REN ATOMKI légköri mérőállomása a környezeti adatgyűjtés módszereibe enged betekintést.
Kilenc erős érv a Science Expo mellett
A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat összegyűjtött 9 felettébb érdekesnek ígérkező programot, amelyekért érdemes lesz a három nap során kilátogatni a Szépművészeti Múzeumba.
1. Macskafogó, a robotkutya
Bár a kutya teste egy amerikai fejlesztő cégé, magyarul beszélni és érteni a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) tanította meg a Macskafogó névre hallgató, csaknem 40 kilós robotkutyát, amivel csütörtökön biztosan lehet találkozni a múzeumban.
2. Gyógyszer útja a fejből a szájba
A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont kutatói az ötlet megfoganásától a tabletta gyártásáig mutatják be nekünk egy gyógyszer születését, de interaktív tanítórendszerek segítségével az őssejtek csodálatos világát is megismerhetjük.
3. Főzzünk üstököst!
Nem írtuk el, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kutatói valóban megmutatják, hogy egyszerű hozzávalókból hogyan készíthetünk üstököst. Ha az üstököshöz nem mehetünk fel a világűrbe, hát elkészítjük a Szépművészeti rögtönzött konyhájában.
4. Mert az AI körülvesz
Ma már szinte megmozdulni sem tudunk, annyira behálóz bennünket a mesterséges intelligencia. Az AI-nak szánt kerekasztal-beszélgetés során kiderül, hogyan irányíthatjuk, illetve hogyan szolgálhatja a társadalmunk javát. De nem megyünk el az AI etikai, jogi és technológiai kérdései mellett sem.
5. Különleges ókori keresztény leletek
Ókori keresztények szentföldi nyomairól szóló kutatást hoznak magukkal a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont kutatói, de a Tihanyi apátság történetéről is lesznek izgalmas részleteik. Mindezek mellett megismerhetjük a vallás és a tudomány kapcsolatát, és a Rómában található magyar nemzeti templomokat is.
6. Jöjjenek-e az önvezető autók?
A kerekasztal-beszélgetések talán egyik legérdekesebb témája az önvezető autókkal kapcsolatos kihívások és lehetőségek megvitatása lesz. Szakértők elmondják, hogy a biztonságos és fenntartható közlekedés érdekében hogyan lehet összehangolni a technológiai fejlődést az etikai normákkal és a társadalmi elvárásainkkal.
7. Hogyan védhetjük meg a klímánkat?
A klímaváltozás sürgető kihívásairól és a fenntartható jövőnk érdekében tehető szükséges lépésekről rántják le a leplet kutatók és szakértők. De az is kiderül a program végére, hogy mi mit tehetünk a zöld környezetünk megőrzéséért.
8. Miért ezek a parányi rovarok a kutatók legjobb kollégái?
Kisujjkörmünknél nem nagyobbak, olykor még a poharunkban sem vesszük észre őket, mégis nagyon régóta nagyon sokat segítenek az orvostudományban. A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatói a Science Expón mikroszkópokkal és videókkal mutatják be, hogyan és miért állították az orvoslás szolgálatába az ecetmuslicákat.
9. Rendhagyóan színes kémiaóra a múzeumban
A színes-szagos kísérleteket mindenki szerette kémiaórán. A Bay Zoltán Kutatóközpont kutatói ezért a leglátványosabb kísérleteket hozzák el a Science Expóra. De elmondják azt is, kik voltak az első vegyészek, illetve hogy milyen szerepet játszik a kémia a mindennapi életünkben.
A Science Expo a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a Nemzeti Tudósképző Akadémia, valamint a legnagyobb hazai egyetemek együttműködésében valósul meg. A részletes programok itt érhetők el.