Az a célja, hogy az ország legjobb borászai között tartsák számon

2021. 10. 21., 15:39
Borászok
16872
By Gusto

Szokolai Máté a Solid borbárban tartott zárt körű borkóstolón mutatta be először a szakmának a 2016 óta jegyzett tokaji borászata, a Chateau Mate természetközeli portfólióját. A limitált mennyiségben elérhető palackokkal ugyanúgy célja, hogy az ország legjobb borászai között tartsák számon, mint hogy nemzetközi elismerésre is szert tegyen. A szakmától kapott pozitív visszacsatolás alapján jó úton jár afelé, hogy elérje, amit eltervezett.

A szakmai bemutató csaknem egy évet csúszott. Máté az eltelt időszakban sem tétlenkedett: évek óta ápol jó kapcsolatot Jancis Robinson Master of Wine-nal, így neki is küldött pár palackot kóstolásra. 

„A visszajelzésén én lepődtem meg legjobban.” – mondja Máté – „Azt mondta, hogy éppen egy Tokaj tematikájú cikken dolgozik és nagyon örült, hogy az én palackjaimat is kibontotta az íráshoz, mert számára egyértelmű, hogy az én boraimat is szeretné megemlíteni a cikkben.”

Jancis Robinson 17 pontra értékelte Máté bemutatkozó tételeit, aki azonban nem elégedett meg ennyivel. További Master of Wine-okat keresett meg kérésével, hogy megkóstolnák-e a borait és miután Ned Goodwintól (Ausztrália és Dél-Ázsia legbefolyásosabb szakújságírója) pozitív visszajelzés érkezett, kiküldte a tételeket Ausztráliába. 

„Ned Goodwin szakterületeibe nem tartoznak bele a magyar borok, így az ő véleménye nagyon fontos volt számomra. Mikor visszaírt, hogy a százas skálán 94 pontot kapott a #1 Leslie, akkor nyugodtam meg először, hogy jó úton járok.”

A Solid borbárban megtartott kóstolón bemutatkozó Nature 1 (2019), Nature 2 (2020), #2 Eve (2019), #2 Eve Magnum (2019), #0 Violet Limited Edition (2017), #1 Leslie (2018) és #1 Leslie Magnum (2018) elnevezésű tételek furmint és hárslevelű házasításából születtek. A tállyai Hetény dűlőben megtermelt borok minimális beavatkozás mellett készültek: a szőlő ökológiai művelése mellett a bor a pincemunkálatok során is csak ként kapott, így biztosítva a természetességet. 

„A bemutatón olyan történt ami hazai borbemutatókon nagyon ritkán esik meg a tapasztalt kóstolóval, történetesen fülig szaladt a szám és elöntött a wow érzés” – mondta el a kóstoló után Rein Krisztián borkereskedő, borszakértő. „A poharakba burgundi stílusban köszönt vissza Tokaj minden szerethető szépsége decens eleganciával, érett trópusi gyümölcsökkel, rendkívül élvezetes és vibráló savakkal és nagyon szép egyensúllyal. Az első bortól a Nature-től az utolsóig a #1 Leslie-ig gyönyörű íve volt a sornak. Bátran mondhatom, hogy a Chateau Mate borai nemzetközi színvonalat hoznak és bár ez Tokaj viszonylatában – főleg az édes borok esetében – nem ritka, de egy ilyen kis mikrobirtoktól ez száraz kategóriában felettébb megsüvegelendő.”

A Chateau Mate története

Szokolai Máté több mint egy évtizedre visszamenőleg ápol szorosabb kapcsolatot a borokkal. A ranglétra végigjárása után 2016-ban örökségének keresett megfelelő helyet, amikor szőlősterületet szeretett volna vásárolni.

Az irányt egy budapesti borkóstoló mutatta meg számára, ahol beleszeretett a kóstolt tállyai borokba, így a borász segítségével két héten belül ő maga is tállyai szőlőtulajdonosnak mondhatta magát. Az első év terméséből még csak pálinka készült, a következő év gondos szőlőmunkálatai viszont megengedték számára, hogy elkészítse első önálló tételeit.