Ez a bor több mint furmint
A magyar nyelv szereti az alliterációt, talán ezért lett a furmint hónapja a február. Mindegy is, a lényeg, hogy ilyenkor mi is engedünk a kísértésnek és kipattintunk pár palackot, amin a furmint szó szerepel.
Az első ilyen próbálkozásunk a hónapban Bott Frigyes 2020-as Bio Furmintja.
Nem titok, midig rajongtunk Frici boraiért, amióta pedig teljesen áttért a biodinamikára, ez csak fokozódott.
Frici a Duna és a Garam között fekvő muzslai borvidéken működik, bár szerintünk nem akad olyan hazai borrajongó, aki ne ismerné.
A furmintot egész fürtösen préselte, spontán erjesztette, végül szűrés nélkül palackozta.
Bár nem áztatta a gyümölcsöt héjon, a bor színe mégis elképesztően mély, finoman opálos, sűrű, súlyos, olajos cseppekben folyik le a pohár falán.
Hűvös, tiszta illatában a fajta háttérbe szorul, vakon kóstolva legalábbis nem egykönnyen vágnánk rá, hogy furmint. Ingerenciánk sincs a fajtajegyeket kutatni, a bor annyi más izgalmat és elmélyülésre csábító aromát tartogat.
Sokkal inkább szól a termőhelyről, a mikroklímáról, a szőlőtermesztés metódusáról, a gondos, valóban kézműves feldolgozás finom nüánszairól, mint arról, hogy eminens módon felmondja a fajtáról eddig megtanult tudnivalókat. Ez a bor több mint furmint.
Bár vannak csodálatos fajták és tényleg óriási tapasztalat a fajtajelleg keresése és élvezete, számunkra a legnagyobb élmény, amikor egy bor túlmutat saját keretein, vagyis képes átlépni a saját árnyékát.
A megszokott, fejünkben, ízlelőbimbóink emlékezetében élő borképleteken túlmutató élményt ad ez a bor. Egy kicsit újratanítja, mi is az a bor.
Intenzív illatában tobzódnak a fehér húsú gyümölcsök, zöldteás jegyek, a menta, némi frissen szedett gyógynövény és ásványosság.
A korty gazdag, üdítő, friss, citrusos savakkal, húsos, harapható, magát a szőlőt is megidéző aromákkal.
Ja, és burgundis pohárban sokkal jobban érvényesül, mint a képen látható karcsú kehelyben.
Fotók: gusto.hu
A bor lelőhelye: www.bortarsasag.hu