A nyúlmájhoz fel kell nőni
Szomszédasszonyom átküldött egy kis tálat, benne két szép nyúlmáj és egy pár vese.
Miközben betettem a hűtőbe, gyorsan végigfuttattam fejben, mit készíthetnék belőle – nem gond, hogy nem sok, a gyerekek úgysem szeretik. Nem hibáztatom őket, az emberek tekintélyes hányada nemhogy a belsőségeit, de a nyúl színhúsát sem eszi meg. Anno én sem rajongtam érte, pedig apám is tartott a kert végi ketrecekben. Ezekhez az alapanyagokhoz meg kell érni – remélem, az én srácaim majd azok közé tartoznak, akik megkedvelik, nem pedig a fintorgók óriási táborába.
A két máj arra elég, hogy egy izgalmas nyársat készítsek belőle: mivel pont volt itthon pita, a feleségem sütötte az iskolai tízóraihoz, adta magát, hogy azzal hozzak össze valamit. Ha még nem sütöttek ilyet, ne habozzanak, nagyon egyszerű. Kell hozzá:
500 g liszt
300 ml langyos víz
25 ml olívaolaj
6 g cukor
30 g élesztő
15 g só
Gyúrjunk lágy tésztát, majd egy óra alatt meleg helyen hagyjuk duplájára kelni. Nyolc-tíz egyforma darabra választjuk, megformázzuk, tíz percig pihentetjük. Három milliméter vastag korongokat készítünk belőlük, majd konyharuhával letakarva fél órát pihentetjük. A 215 fokra előmelegített sütő rácsán öt-hat perc alatt megsütjük.
Mindkét belsőség előnye, hogy nagyon gyorsan elkészül, így a felvágástól számolva csak pár perc kell, hogy a szájba ugorjon az első falat. A májat nagyjából egyenlő darabokra vágjuk, a kis édes kick miatt hoiszin-szósszal pácoljuk. Adunk hozzá olívaolajat, borsot, római köményt és sót. Igen, sót – tudták, hogy ha fűszerezés után rögtön hőkezelik a májat, a sótól sem keményedik be? Ez a tévhit durván beette magát a kognitív konyhai tudatba - próbálják ki és felejtsék el a dogmákat!
Bambuszpálcikára húzzuk, majd 180 fokosra előmelegített elektromos grillen vagy serpenyőben néhány perc alatt készre sütjük. A májnak nem tesz jót, ha kiszárítják, s ez fokozottan igaz a nyúléra. Ugyanez érvényes a félbevágott vesére, amit egy perc alatt körbepirítottam és a bagettszeletre kitettem.
Csak kis só, bors, zöldek és hamm, engedelmesen repülhet a szájba, hogy szinte szétolvadva emlékeztessen arra, hogy milyen rendes a szomszédasszonyom.
Ha lenyeltük, a friss, zsenge spenótot nagyon vékony csíkokra vágjuk, s egy gerezdnyi fokhagymapéppel, sóval és joghurttal összekeverjük – ez mehet a zsebesen megnyitott pita belsejébe. Tegyük bele a nyársat, pár karika póréhagymát, friss koriandert és oregánót fölé, majd s tésztával összefogva húzzuk ki a nádpálcikát. Ennyi, már ehetjük is.
Ha nincs otthon pita, egy kiflivel, ciabattával vagy bagettel is tökéletes, de ha van például maradék krumplipüré, kanál liszttel, sütőporral és egy tojással villámgyors burgonyás lepényt süthetünk a serpenyőben, ami szintén jó alapja bármilyen gyorsételnek. Ha nincsen nyúlmájuk, természetesen csirkével is működik, igaz, annak a szíve is tökéletes arra, hogy nyársra fűzzük – mézesen, gyömbérrel, chilivel zseniális csemege.
Kép: Zirig Árpád / Gusto.hu